10 porad na wysokie pozycje bloga w Google

Pozycjonowanie | Strony internetowe | Online Marketing
Opublikowano: 12 Kwietnia 2018
Wcześniej pisaliśmy o tym, dlaczego blog jest jednym z najbardziej wartościowych źródeł ruchu na witrynach firmowych. Jego systematyczne prowadzenie nie tylko wspiera działania sprzedażowe budując zaangażowanie czytelnika, ale również jest efektywnym narzędziem do zwiększania rozpoznawalności swojej firmy.

Często najistotniejszym czynnikiem motywującym do założenia bloga jest jednak fakt, że blog to doskonałe narzędzie SEO. Oczywiście pod warunkiem, że jest poprawnie skonfigurowany – czyli tak, by był jak najbardziej przyjazny wyszukiwarkom, a jego teksy spełniały wymogi techniczne Google.

Poprzednio na blogu: darmowe narzędzia do wyboru optymalnych słów kluczowych

W celu osiągnięcia wysokich pozycji bloga w wyszukiwarce warto w trakcie jego tworzenia zadbać o 10 podstawowych aspektów.

Budowanie długiego ogona słów kluczowych we wpisach

W opracowywanych tekstach należy korzystać z opracowanej wcześniej listy słów kluczowych do pozycjonowania strony. Jednak zamiast upychać jak najwięcej fraz kluczowych w jednym tekście, należy skupić się na tym, by wraz z każdym kolejnym wpisem na blogu – budować długi ogon słów kluczowych.

Czym jest długi ogon słów kluczowych? Są to rozbudowanie i różnorako rozwinięte słowa kluczowe, które są najważniejsze względem prowadzonego biznesu. Chodzi tutaj na przykład o synonimy, rozbudowane wyrażenia, odmianę danego słowa kluczowego w kilku przypadkach. Takie wariacje fraz kluczowych powinny być umieszczane w różnych wpisach na blogu.

Tworzenie wartościowych artykułów

Ocena użyteczności tekstów dla użytkowników przekłada się wprost proporcjonalnie na ocenę wartości naszego bloga przez Google. Warto więc dodawać na blog świeże treści, takie jak na przykład aktualności, komentarze, opinie, recenzje, wywiady, analizy przypadków czy porady.

Warto też wykorzystać różne formy wpisów – nie powinno być to wyłącznie słowo pisane. Warto przygotować do tekstów interesujące grafiki, statystyki w formie infografik czy materiały video. Przyciągną one na bloga eksportów danej branży i ułatwią dzielenie się treścią bloga. W celu przygotowania darmowych infografik warto skorzystać z darmowych narzędzi do ich tworzenia: Canva, Piktochart czy Visme.

Dbanie o trafne meta opisy i meta tytuły podstron (artykułów) bloga

Meta opis jest opisem pojawiającym się w wynikach wyszukiwania wraz z linkiem do bloga czy konkretnego artykułu. Wyszukiwarka Google może sama dobrać taki opis, jednakże warto stworzyć go samemu, zawierając w nim odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Pozwoli to zwiększyć pozycję bloga w rankingu Google.

Meta opis (ang. meta description) dla każdego artykuły powinien być oryginalny (niezdublowany z innym artykułem bloga) i powinien zawierać dokładnie 155 znaków (nie mniej, nie więcej), a także wybrane słowa kluczowe.

Meta tytuł (ang. meta title) to tytuł danego artykułu, który wyświetli się w wynikach wyszukiwania Google. Powinien zawierać 55 znaków i najważniejsze słowo kluczowe, a także być jak najbardziej trafny.

Wybór odpowiedniej platformy

Istnieje wiele platform, na których można założyć bloga. Przykładem może być Blogger – platforma stworzona przez Google. W przypadku prowadzenia bloga na tej platformie – wszyscy posiadający konto w Google mogą komentować publikowane wpisy – bez potrzeby rejestracji. Innymi platformami blogowymi są Tumblr, Webbly czy Ghost.

Najbardziej popularną, darmową platformą blogową jest WordPress, który daje największe możliwości konfiguracyjne bloga, jeżeli chodzi o liczbę wtyczek i motywów. WordPress wymaga od użytkownika posiadania domeny i hostingu (miejsca na serwerze).

Wybór hostingu

Hosting może być bezpłatny – oferowany na przykład przez platformy Blogger, Tumblr, Webbly Ghost. Może być również płatny, który sami musimy wykupić.

Wybór hostingu jest wyborem funkcjonalności, która w przyszłości może przełożyć się na rozwój bloga. Czasem w przypadku, gdy będziemy chcieli wzbogacić bloga o nowe funkcjonalności – na przykład dodać na bloga nowy motyw, newsletter czy inne dodatki – w przypadku hostingu płatnego będzie to mozliwe bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a w przypadku hostingu darmowego – najczęściej będzie trzeba za takie urozmaicenia dopłacić lub będzie to niemożliwe. Warto zaznaczyć, że przypadku darmowego hostingu migracja bloga na inny serwer okazuje się niewykonalna.

Wybór sposobu zintegrowania ze stroną WWW

Blog może być zarówno osobną stroną w internecie, jak i może współgrać z podstawową stroną firmową. Integracja jest dla firm, które chcą zbudować pozycję swojej marki w wąskiej specjalizacji, gdyż w tym przypadku blog podbije markę w wynikach wyszukiwania. Wcześniej pisaliśmy już o tym, że Google promuje wartościowe i merytoryczne treści, które są systematycznie aktualizowane – czyli właśnie blogi. Warto pamiętać, że dużo treści pozwala na zamieszczenia w tekstach wielu słów kluczowych.

Znalezienie niszy specjalizacyjnej

Im temat jest mniej popularny, tym większe szanse bloga na przyciągnięcie użytkowników z grupy docelowej i większe szanse na konwersję, czyli przekształcenie czytelnika w klienta. Mogą być to na przykład tematy związane z procesem produkcyjnym czy przeznaczeniem danego produktu.

Znalezienie niszy organizacyjnej

Opisanie w artykułach charakteru swojej firmy wraz z opisem z czym wiąże się jej prowadzenie – przyciąga osoby zainteresowanych daną branżą. Tacy czytelnicy okazują się najwierniejszymi użytkownikami – aktywnie wypowiadają się w komentarzach i dzielą się treściami bloga.

Publikacja wpisów gościnnych

Warto skorzystać z branżowych autorów zewnętrznych, opierając się na spisie blogów i serwisów branżowych, w których występują publikacje zewnętrzne. W takiej sytuacji na blog kierowani są użytkownicy szukający danych treści i tekstów branżowych, czyli osoby bezpośrednio zaangażowane tematem.

Linkowanie do wewnętrzne i zewnętrzne

Warto zadbać o link building, czyli linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne bloga. W każdym artykule należy zamieszczać odnośniki do zewnętrznych źródeł, nie zapominając o umieszczeniu linka do konkretnej podstrony witryny firmowej lub innego, nawiązującego do tematu artykułu na blogu.

Podsumowanie

Warto optymalizować strukturę i treść bloga firmowego tak, by spełniał techniczne wymogi wyszukiwarek. Pozwoli to zauważyć i docenić bloga przez zaangażowanych użytkowników. To z kolei przełoży się to na wymierne korzyści dla firmy i zwiększy rozpoznawalność marki.

Kliknij tutaj i sprawdź, co oferujemy w ramach współtworzenia blogów branżowych.